Rezygnacja komornika z zawodu

Nowe ustawy wprowadzane w życie zmieniają sytuację różnych grup zawodowych. Prawo komornicze sprawiło, że od jakiegoś czasu wielu komorników jest wręcz zmuszonych do rezygnacji z wykonywanego do tej pory zawodu.

Proces rezygnacji z zawodu

Komornik, który chce zrezygnować z wykonywania swojego zawodu musi  złożyć stosowne dokumenty do Ministra Sprawiedliwości. Nie musi on jednak wskazywać powodów podjęcia takiej decyzji. Jeszcze kilka lat temu kancelarie komornicze cieszyły się całkiem dobrymi zyskami. Podkreśla się, że było ich całkiem sporo.

Skutkowało to tym, że nie mogły one również narzekać na brak klientów. Sytuacja zmieniła się jednak diametralnie z chwilą, gdy weszła nowa regulacja prawna dotycząca opłat egzekucyjnych i innych kosztów ponoszonych przez takie kancelarie.

Nowa komornicza rzeczywistość

Nowa ustawa wniosła między innymi zakaz podwyższania opłat egzekucyjnych. Komornicy nie mogą także pobierać opłat za wpłaty bezpośrednie. Do tej pory placówki te mogły pobierać nawet piętnaście procent od każdej kwoty, która była  wpłacana dobrowolnie przez dłużnika. To głównie z tych opłat osoby czerpały swoje zyski.

 

W takiej sytuacji wiele kancelarii komorniczych, musiało zredukować etaty. Wielu z nich straciło pracę. Nie znaczy to jednak, żeby zadań w tym zawodzie było mniej, bo pozostało jej tyle samo. Przez tak wprowadzane prawo ucierpieli przede wszystkim klienci, a w późniejszym czasie odczuje to także gospodarka. Za to dłużnicy będą przez dłuższy czas unikać uiszczania zaległych formalności finansowych.

 

Warto zaznaczyć, że zdecydowana większość spraw prowadzonych przez komorników, to zajęcia komornicze na rzecz alimentów. To właśnie takie osoby będą najbardziej poszkodowane przez masowe rezygnacje komorników. Nie jest to oczywiście wina wykonawców, a podejścia władzy do ludzi, którzy wykonują ten zawód.

Większość osób, które złożyły rezygnację z zawodu jako powód, podawała przede wszystkim sytuację finansową. W aktualnej sytuacji prawnej nie ma jednak dobrego rozwiązania do tego problemu. Dopiero, kiedy władze zauważą realny problem w postaci wydłużających się spraw komorniczych będziemy mogli oczekiwać skutecznego rozwiązania. Praca komornika nie jest najłatwiejszym i najprzyjemniejszym zawodem. Jednak mimo wszystko jest potrzebna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *