Oszczędzanie, czy inwestowanie?

Prawdopodobnie każdy z nas przynajmniej raz zastanawiał się, w jaki sposób najlepiej wykorzystać swoje pieniądze. Ustalając budżet domowy, najpierw uwzględniamy w nim wszystkie rachunki oraz zobowiązania finansowe. Zazwyczaj zostaje nam jednak nadwyżka w postaci mniejszych lub większych kwot. Co z nimi zrobić? Oszczędzać, czy inwestować? Które rozwiązanie jest bardziej korzystne?

Dlaczego warto oszczędzać?

Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest oszczędzanie? Mówiąc najprościej, jest to odkładanie pieniędzy po to, aby ich nie wydawać. Oszczędzanie ma na celu zbieranie coraz większej sumy pieniędzy, która pozwoli nam na zbudowanie własnego funduszu awaryjnego, czy też poduszki bezpieczeństwa finansowego oraz pozwoli na realizowanie planów, marzeń i pasji. Oszczędności dają nam poczucie bezpieczeństwa i niezależności. Umożliwiają osiągnięcie stabilizacji i płynności finansowej, zabezpieczają przyszłość naszą i naszych bliskich oraz, sukcesywnie prowadzą do osiągnięcia niezależności finansowej, o której marzy wiele osób.

Oszczędności powinien mieć każdy. Skuteczne oszczędzanie powinno być systematyczne i długoterminowe.

Gdzie najlepiej oszczędzać? Raczej nie w skarbonce. To rozwiązanie powoduje, że pieniądze nie pracują na siebie, a co gorsza, z powodu inflacji, z czasem tracą na wartości. Dlatego decydując się na odkładanie pieniędzy, najlepiej wybrać w tym celu korzystnie oprocentowane bankowe konto oszczędnościowe lub długoterminową lokatę. Taka forma oszczędzania nie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału, ponieważ nie niesie ona ze sobą ryzyka inwestycyjnego, a pieniądze ulokowane w banku są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który jest zobowiązany do zwrócenia nam naszego wkładu finansowego nawet w momencie ogłoszenia przez bank upadłości.

Oszczędzanie jest bardzo dobrym sposobem na zatrzymanie pieniędzy i odkładanie ich na konkretny cel. Nie niesie ze sobą jednak możliwości szybkiego pomnożenia kapitału.

Dlaczego warto inwestować?

Inwestowanie może przynosić zdecydowanie większe zyski. Przed ulokowaniem pieniędzy w inwestycje należy jednak dokładnie zastanowić się, co chcemy osiągnąć? Jakie kwoty możemy przeznaczyć na inwestycje? Z jak dużym ryzykiem utraty pieniędzy się liczymy? Czy zależy nam na szybkim pomnożeniu kapitału, czy nastawiamy się raczej na długoterminowego działania?  Czy chcemy inwestować samodzielnie, czy raczej skorzystać z usług funduszu? Wszystkie te pytania pomogą na wybrać najlepszy produkt, który spełni nasze oczekiwania. Nie wolno jednak zapominać, że każda inwestycja wiąże się z, czasem trudnym do przewidzenia, ryzykiem. Zazwyczaj, im większa jest możliwość zysku, tym większe jest również ryzyko. Najlepszym sposobem na zmniejszenie go, jest inwestowanie tylko części swoich rezerw i rozdzielanie ich na różne aktywa, np. akcje, obligacje, nieruchomości itp.

Lepiej oszczędzać, czy inwestować?

Najlepszym rozwiązaniem jest podzielenie swoim rezerw finansowych na dwie ( niekoniecznie równe) części i wykorzystanie jednej z nich na oszczędności, a drugiej na inwestycje. Są to dwa całkowicie różne cele, warto jednak korzystać z możliwości, jakie daje każdy z nich. Oszczędzanie powinno być jednak filarem, który buduje naszą spokojną przyszłość, a na inwestycje najlepiej przeznaczać taką kwotę, której ewentualna utrata nie będzie się wiązała z uszczerbkiem na naszej sytuacji finansowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *