Kredyt konsumpcyjny – czym jest?

Banki oferują swoim klientom szereg możliwości skorzystania z kredytów. Nie od dzisiaj wiadomo, że kredyt kredytowi nie jest równy, a w zależności od jego rodzaju, nam – jako kredytobiorcom przysługują jasno określone prawa. Największe możliwości kredytobiorca posiada w przypadku kredytu konsumpcyjnego.

Kredyt konsumpcyjny jest kredytem, jaki udziela bank kredytobiorcy na określone potrzeby. Spłata tego rodzaju zobowiązania uzależniona jest w głównej mierze od umowy, jaka została zawarta pomiędzy bankiem, a osobą fizyczną. Zabezpieczeniem tego rodzaju zobowiązania w głównej mierze są dochody osoby starającej się o kredyt lub poręczenie tak zwanych żyrantów. Zobowiązanie, jakie udziela bank klientowi, w głównej mierze uzależnione jest zdolności kredytowej, jaką wykazuje kredytobiorca. Kredyt konsumpcyjny według swojej definicji, nie jest przeznaczony na działalność gospodarczą, ale na potrzeby osób fizycznych.

Rodzaje kredytów konsumpcyjnych

Kredyt konsumpcyjny może zostać podzielony na dwa rodzaje – kredyt gotówkowy oraz bezgotówkowy. Kredyt o charakterze bezgotówkowym to zobowiązanie ratalne. Zarówno jeden, jak i drugi posiada stosunkowo wysokie oprocentowanie, którego banki w zamian za niego mogą żądać od kredytobiorcy. Na koszty tego rodzaju zobowiązania wpływają głównie opłaty administracyjne, marża, prowizje, jak również nakłanianie kredytobiorców do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.

Kredyt konsumpcyjny

Kredyt konsumpcyjny jest idealnym rozwiązaniem dla każdej osoby fizycznej. Istotne jest tutaj, że nie może on zostać przeznaczony na działalność gospodarczą. Dzięki tego typu zobowiązaniu możliwe jest zrealizowanie dowolnych planów – np. wyjazd za granicę, czy kupno nowego sprzętu domowego lub samochodu. Bank nie wnika w dodatkowe informacje, na co dokładnie kredyt zostanie przeznaczony. W przypadku kredytu hipotecznego – kredytobiorca zobowiązuje się do zakupu swojej nieruchomości – domu lub mieszkania.

Istotne jest w przypadku kredytów konsumpcyjnych, aby nie decydować się na pierwszą ofertę banku, z jaką przyjdzie nam się spotkać. Kredyt tego typu posiada wiele dodatkowych opłat, na które koniecznie musimy zwrócić uwagę. Ważne jest, aby sprawdzić kilka ofert banków i wybrać tą, która będzie nam najbardziej odpowiadać. Zaleca się również, aby dokładnie przeanalizować swój domowy budżet i sprawdzić, czy proponowana przez bank rata nie zachwieje comiesięcznej równowagi i czy stać nas będzie na spłatę zaciągniętego kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *