Konto bankowe dla nastolatka

Coraz więcej banków poszerza swoją ofertę o konta stworzone specjalnie z myślą o dzieciach i młodzieży. Dzięki nim nastolatek nie musi czekać do osiągnięcia pełnoletności, aby móc otworzyć swój pierwszy rachunek bankowy. Większość placówek dedykuje swoje usługi osobom już od 13 roku życia. Czy konto osobiste dla młodzieży to dobry pomysł? Jakie są ich zalety oraz jak wybrać najlepsze z nich? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Korzyści płynące z posiadania konta młodzieżowego

Zdecydowana większość współczesnych nastolatków otrzymuje od rodziców comiesięczne kieszonkowe. Część przechowuje je w skarbonce lub portfelu, inni decydują się na założenie konta bankowego. Dlaczego ta druga opcja jest korzystniejsza?

Pierwszym powodem jest bezpieczeństwo. Noszenie przy sobie gotówki wiąże się z ryzykiem zgubienia jej lub kradzieży. Jest to szczególnie niebezpieczne dla bardzo młodych osób. Ulokowanie pieniędzy na koncie  i wykonywanie transakcji bezgotówkowych zmniejsza ryzyko utraty własnych oszczędności.

Kolejnym plusem jest możliwość szybkiego płacenia  za robione w sieci zakupy, doładowanie telefonu komórkowego, czy kupienie biletów do kina on line.

Jednak najważniejszą korzyścią płynącą  z posiadania przez nastolatka konta bankowego jest możliwość zaznajomienia się z zagadnieniem dotyczącym finansów, nauka oszczędzania oraz zdobycie praktycznej wiedzy na temat tego, jak  odkładać pieniądze. Te informacje na pewno przydadzą się każdemu młodemu człowiekowi, a im szybciej nauczy się racjonalnego gospodarowania pieniędzmi, pozna zasady oszczędzania i wyrobi w sobie nawyk systematycznego odkładania pieniędzy, tym lepsze efekty uzyska w przyszłości.

Posiadanie konta bankowego przez dziecko niesie również korzyści dla rodziców, którzy mogą szybko i bezproblemowo podreperować budżet nastolatka przebywającego np. na wakacyjnym obozie z dala od domu. Ustalenie stałego, comiesięcznego przelewu załatwi sprawę kieszonkowego- dziecko będzie systematycznie otrzymywało taką samą kwotę, bez względu na to, czy rodzic ma przy sobie w danym momencie gotówkę, czy nie. Osobisty rachunek bankowy nastolatka można również połączyć  z kontem oszczędnościowym i dzielić pomiędzy nie kwotę kieszonkowego. Dzięki temu długoterminowe oszczędzanie stanie się dla dziecka łatwiejsze.

Czym kierować się wybierając konto dla nastolatka?

Decydując się na założenie rachunku dla dziecka, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Oczywiście, jedną z najistotniejszych są opłaty. Należy sprawdzić jaki jest koszt prowadzenia konta i korzystania z karty płatniczej oraz  czy przelewy i wypłaty z bankomatów są dodatkowo płatne. Niektóre banki wyrażają zgodę na założenie konta młodzieżowego tylko pod warunkiem, że któryś z rodziców lub opiekunów również posiada u nich otwarty rachunek. Warto rozeznać się w tej kwestii wcześniej. Należy sprawdzić również limit wieku. W większości banków jest  to 13 lat.

Dużym udogodnieniem jest również możliwość założenia konta przez internet. Jest to coraz popularniejsza opcja, która pozwala na zaoszczędzenie czasu. Wszystkie formularze można przesłać do banku on line, a następnie podpisać otrzymaną przez kuriera umowę. Oczywiście, w przypadku osób, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia, konto może być otwarte tylko za zgodą rodzica i to on jest zobligowany do wypełnienia dokumentów i podpisania zawartych z bankiem umów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *